Genel

Apple Pil Değişim Programı 31 Aralıkta Sona Eriyor!

Bir pil değiştirme ihtiyacı olan bir iPhone’unuz varsa, Apple Pil Değişim programı 31 Aralık 2018’de sona ermesine çok az bir süre kaldı.

*31 Aralık 2018’e kadar, uygun olan tüm iPhone 6 ve sonraki modeller için garanti kapsamı dışında pil servisi ücreti 199 TL’dir. 199 TL karşılığında sunulan pil servisi her iPhone aygıtı için yalnızca bir onarım ile sınırlandırılabilir. 31 Aralık 2018 tarihinden sonra tüm bu ürünler için ücret 319 TL olarak, iPhone X için 449 TL olarak değişecektir.

Bir pil değişimi nasıl başlatılır

Pil değiştirme işlemini başlatmak için Apple’ın pil destek sitesini kullanın . İPhone’unuzu bir Apple yetkili satış mağazasına veya bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısına götürebilir veya bir Apple Onarım Merkezi’nde değiştirilmek üzere gönderebilirsiniz. 

Her iki değiştirme yöntemiyle de Apple, beş iş gününe kadar sürebileceğini, ancak mağaza içi pil değiştirmelerin genellikle daha hızlı tamamlandığını bildiriyor. Bazı posta ile yapılan onarımlar dokuz güne kadar sürebilir. 

Pilin kırık bir ekran gibi değiştirilmesini engelleyen herhangi bir hasar, pilin yenisi ile değiştirilebilmesi için önce onarılması gerekir. 

İPhone Pilinizin Sağlığını Kontrol Etme

Ayarlar uygulamasını açıp Pil bölümünü seçerek ve “Pil Sağlığı” nı seçerek pilinizin sağlığını kontrol edebilirsiniz. 

Pil Sağlığı seçeneği, iOS cihazınızdaki pilin maksimum kapasitesini ve iPhone’unuzun Peak Performans Yeteneği’nde çalışıp çalışmadığını size bildirir. 

Apple Pil Değişim

Apple Pil Değişim

Performans Yönetimi ve Küçültmeyi Kapatma

En yüksek performansta çalışmayan iPhone’lar, bozulan bir pilin en yoğun kullanım süresinde işlemci taleplerine ayak uyduramaması nedeniyle rastgele kapanmalar görebilir.

İşlemcinin kapanmasını önlemek için Apple, batarya işlemcinin gereksinim duyduğu gücü sağlayamadığı zaman, iPhone işlemcisini yavaşlatan bir performans yönetimi özelliği tanıttı. 

Apple Pil Değişim

Apple Pil Değişim

Apple başlangıçta performans yönetimini Ocak 2017’de iOS 10.2.1 güncellemesinde  sessizce uyguladı ve müşterilerin neler olup bittiğini bilmesine izin vermedi. 

Büyük bir üzüntü ile karşılandı. Apple’ın özür dilemesini sağladı ve  pil değiştirme programını başlattı. Apple, 2017 yılının Aralık ayından beri soru sorulmadan  pil değişimi teklif ediyor. 

Performans Yönetiminin Geleceği

Tüm iPhone’lar nihayetinde lityum iyon pillerin yapısı nedeniyle batarya bozulma sorunlarıyla karşılaşacak. Performans yönetim yazılımı başlangıçta iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus ve SE ile sınırlıyken, iOS 12.1’deki Apple, gelecekte kapanmaları önlemek için iPhone 8, 8 Plus ve X modellerine ekledi.

İPhone 8, 8 Plus ve X’de, “daha gelişmiş donanım ve yazılım tasarımı” nedeniyle bozulmuş piller nedeniyle sunulan performans yönetimi özellikleri “daha az fark edilebilir”.

tartışmaya katıl