APPLEWATCH

Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı:Tüm Parayla Birlikte Ne Alabilirsiniz?

Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon dolara yükselen Apple,Tarihte bu seviyeye ulaşan ilk şirket oldu.Tarihte bu seviyeye ulaşan ilk şirket oldu.

ABD’li teknoloji devi Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. 1976 yılında kurulan Apple, tarihte bu eşiği geçen ilk şirket oldu.

New York borsasında önceki günü hisse başına 201,50 dolardan kapatan Apple hisseleri, dün yüzde 2,75 artışla TSİ 18.49’da 207,05 dolara kadar tırmandı.

Bu sonuçla, resmi verilere göre piyasa değeri 1 trilyon dolara çıkan Apple, tarihte bu seviyeye ulaşan ilk şirket oldu.

Geçtiğimiz yıl 48 milyar dolar kazanan Apple, bu miktarın çoğunu iPhone satışlarından elde etti. Her ne kadar ekonomistler iPhone satışlarını önceki yıllara göre düşük ve başarısız bulsa da ortalama bir iPhone’un fiyat etiketinde artışlar oldu. Yeni ürünlerindeki ufak geliştirmelerle Apple, tek bir telefondan daha fazla kâr etmeyi başardı.

Apple’ın piyasa değeri nasıl arttı. İflas eşiğinden en değerli şirkete

1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulan Apple’ın geçmişinde birçok dönemeç bulunuyor.

Jobs, şirketin CEO’luğunu üstlenmek üzere 1983 yılında getirdiği John Sculley ile daha sonradan giriştiği iktidar mücadelesini 1985’te kaybetmiş ve 1997’de geri dönene dek kurucularından birisi olduğu şirketten uzaklaştırılmıştı.

1990’lı yıllarda büyük maddi sorunlar yaşayan ve iflasın eşiğine gelen Apple,  o dönemde sabit giderlerini bile ödeyemeyecek hale gelen şirket, en büyük rakibi Microsoft’tan 150 milyon dolarlık borç alarak ayakta kalmayı başarabilmişti.

Önlenemeyen yükseliş

Jobs işin başına geçtikten sonra 1998 yılında Compaq Computer şirketinde çalışan Tim Cook’u işe aldı ve ikili o tarihten itibaren Apple’ı bir inovasyon merkezine dönüştürdü.

Şirketin marka değerini arttırıp, iMac, iPod, iTune, iPhone, iPad gibi ürünlerle Apple markasını güçlendiren ikilinin yolları Jobs’un 2011 yılında pankreas kanserine yenik düşmesiyle ayrıldı.

O tarihten itibaren Apple’ın CEO’luğunu üstlenen Tim Cook şirketin piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkmasında büyük rol oynadı.

İŞTE 1 TRİLYON DOLAR İLE NE ALABİLİRSİNİZ?

1- BİR MİLYAR iPHONE X

iphone x

iphone x

Apple’ın iPhone X modeli, bugüne kadarki en pahalı akıllı telefon ve iphone x 64 gb için 999 dolarlık bir fiyat etiketi var. Ama cebinizde 1 trilyon dolar ile bir milyar iPhone X cihazı satın alabilirsiniz.

ABD’de her bir kişiye üç  cihazı vermek için yeterli. Ayrıca, Avrupa’nın tüm nüfusunun tamamını dağıtacak ve birkaç yüz bin cihazla yetecek kadar da var. Tabii ki, Çin veya Hindistan için aynısını yapmak için yeterli değil. Türkiyede ortalama herkese 12 cihaz dağıtılabilir.

2-TÜM SÜPER LİG TAKIMLARI

SÜPER LİG

SÜPER LİG

Zengin insanlar spor takımlarını satın almaktan hoşlanır. Tabii ki, birilerinin kendileri için iyi bir şey yaptığını gösteren oldukça iyi bir gösterge. Ama eğer bir trilyoner olursan, neden sadece bir takıma yerleşsin ki?

Türkiye süper lig takımlarının piyasa değerine göre iki tane süper lig kurulabilir,Futbolun patronu olabilirsin.

3- 740 TANE ROYAL  CARİBBEAN SENFONİ ALABİLİRSİN

ROYAL CARİBBEAN

ROYAL CARİBBEAN

Elbette, standart bir özel yat alabilirsin. Ama eğer 1 trilyon dolar harcıyorsan, Dünyadaki en pahalısı olan, şimdiye kadar yapılmış en pahalı yolcu gemilerinden olan ROYAL CARİBBEAN 740’ını alabilirdiniz?

4-2,000 Airbus 380 Ticari Uçak

Airbus

Airbus

Hiç özel bir jet sahibi olmayı hayal ettiniz mi? 1 trilyon dolar ile bunu gerçeğe kolayca çekebilirsiniz. Ama sadece kendinize bir Gulfstream almanız gerekmiyor. Dünyadaki en pahalı jet, yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki Airbus 380’dir.

Airbus 380 büyük bir uçaktır. Ticari uçuşlarda, 800 yolcuya taşıma kapasitesi var, ama hepsine kendiniz sahip olacaksınız. İki bin tane alabilirsin.

5-  76,923 Rolls-Royce 

Rolls-Royce 

Rolls-Royce

Rolls-Royce Sweattail, 13 milyon dolar ile dünyanın en pahalı otomobillerinden biridir. Cebinizde 1 trilyon dolar ile potansiyel olarak 76.923’ü satın alabilirsiniz.

6-DÜNYANIN EN PAHALI EVİ ALBEMARLE HOUSE

Albemarle House

Albemarle House

ABD’nin Virginia eyaletindeki Albemarle House, yeşillikler içinde yükselen lüks bir yapı. Evde 45 oda, helikopter sahası, şapel ve havuz var. Thomas Jefferson’ın sahibi olduğu malikanenin değeri ise 100 milyon dolar. 100 tane alabilirsin.

 

 

tartışmaya katıl