Genel

Apple, TSMC İşlemcilerden vazgeçemiyor!

Tayvanlı üretici TSMC,  EE Times tarafından hazırlanan bir rapora göre, “A13” yongalarının 2019 iPhone’lar için özel tedarikçisi olarak önümüzdeki yıl Apple’ın sözleşme chip yapımcılığını sürdürecek .

Arete Araştırma analisti Brett Simpson bir röportajda yaptığı konuşmada, “TSMC her yıl öncü bir noktada yeni bir şey sunmaya devam ederken ve  iyi bir performans göstermeye devam ettiği sürece, Apple’ın TSMC çipler ile yoluna devam edeceğini görebiliyorum” EE Times

TSMC, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’taki A10 Fusion çipi için tüm siparişleri ve iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’deki A11 Bionic çipi yerine getiren Apple‘ın 2016’dan beri A serisi çiplerin özel tedarikçisi oldu. raporlar, TSMC’nin 2018 iPhone’larda “A12” yongasının tek tedarikçisi olacağına işaret ediyor . Apple genellikle birden fazla kaynaktan bileşenleri almayı tercih ediyor, ancak görünüşe göre hiçbir şirket – Samsung veya Intel bile TSMC ile rekabet edemiyor.Bu iki şirketi birbirine çok bağımlı hale getirir.

TSMC’nin  teklifleri, Samsung ve Intel dahil olmak üzere diğer çip üreticilerinkinden daha üstün olduğu için, bu ayrıcalık 2019’da “A13” yongasıyla devam ederse şaşırtıcı olmayacaktır.

 

TSMC

TSMC

Tayvanlı şirket

kalıplarının boyutunu aşamalı olarak daraltıyor. üretim sürecini iyileştirmeye devam ettiği yıllar boyunca: A10 Fusion 16nm, A11 Bionic 10nm ve bu yılki  “A13” muhtemelen bir ultraviyole litografi (EUV) ile 7nm + yonga olacak , hacim üretimi 2019 ikinci çeyreğinde başlaması bekleniyor. Bunun ötesinde, TSMC geçtiğimiz günlerde 2020 yılına kadar 5nm cips üretimine 25 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını doğruladı. Bu nedenle Apple’ın Tayvanlı şirkete öngörülebilir bir gelecekte güvenmesi için iyi bir şans var.

TSMC’nin Apple’la olan ilişkisi, iPhone 5’lerde A7 çipine kadar orijinal iPhone’daki ARM11 yongasından başlayarak uzun yıllar boyunca iPhone işlemcilerini üretilmesi ile devam etti.

Ancak DigiTimes, geçtiğimiz ay Güney Koreli şirketin kendi InFO paketleme teknolojisini geliştirdiğini belirtti. Samsung, 2019 yılında Apple’ın siparişlerini geri almak için, ABV ile 7nm üretimini başardığını açıklayarak, TSMC’yi geride bıraktığını iddia ediyor.

Tüm bunların müşterileri nasıl etkilediği konusunda, Apple’ın endüstri lideri mobil yonga tasarımları ve TSMC’nin ambalajdaki devam eden ilerlemeleri; Gelecek iPhone’ların performansı, pil ömrü ve ısınmaları belirleyecek

 

CEVAP YOK

tartışmaya katıl