APPLEWATCH

Apple Watch Series 4 için EKG Özellikli WatchOS 5.1.2 Çıktı!

Apple firması WatchOS 5.1.1 yazılım güncellemesini tamamladıktan birkaç hafta sonra, Perşembe günü üçüncü (ve muhtemelen en çok beklenen) WatchOS 5.1.2 güncellemesini yayınladı.

En önemlisi, 5.1.2 güncellemesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Apple Watch Series 4 modellerinde FDA onaylı ekokardiyogram (EKG) özelliğini desteklemektedir.

Fakat Türkiye’de kullanan kullanıcılarımız hemen üzülmesin,EKG özelliğini Türkiyede kullanmak için yöntemi buraya tıklayarak öğrenebilirler.

EKG Nedir?

EKG, insan kalbinin elektriksel aktivitesini ölçmek için tasarlanmış ve genellikle Atriyal fibrilasyon (Afib) gibi kalp rahatsızlıklarının teşhisine yardımcı olmak için sıklıkla kardiyologlar, hastaneler ve tıp merkezleri tarafından kullanılan çok invazif olmayan bir tıbbi testtir .

Apple Watch Series 4’teki ECG, giyilebilir cihazın arkasına takılan stratejik olarak yerleştirilmiş elektrotlarla (Dijital Taç ile birlikte) çalışanların, bileklerinin rahatlığından “tek uçlu elektrokardiyogram” yapabilmelerini sağlıyor.

NASIL ÇEKİLİR?

Apple Watch’daki EKG özelliği, Apple Watch’un safir kristaline (kalp atış hızı sensörünün bulunduğu yere) yerleştirilmiş elektrotları ve kalp atışlarınızdan elektriksel impulsları algılamak ve verileri S4 işlemcisine yönlendirmek için birlikte çalışan Dijital Taç ile kullanır.

Apple Watch’da yerleşik EKG uygulamasını kullanarak bir EKG çekebilirsiniz. Bu adımlar sizi adım adım yönlendirir. Apple Watch’un Dijital Taçına bir parmak koymanız ve ölçüm yapılırken yaklaşık 30 saniye beklemeniz gerekir. 

Bileğinizde, parmağınızın hareket edebilmeniz için ne kadar süre kalması gerektiğini bilmenizi sağlayacak bir geri sayım göreceksiniz.

EKG’nin bitiminden sonra, Apple doktorunuzla paylaşılabilecek bir kalp ritmi sınıflandırması sağlayacaktır. Kalbiniz normal bir ritimde atıyorsa, Apple standart sinüs ritminin tespit edildiğini size bildirecektir. Ancak, kalbin normal olarak atmıyorsa, uygulama atriyal fibrilasyonun tespit edildiğini size bildirecektir. 

Atriyal fibrilasyon tespit edilirse, Apple daha fazla test için doktora başvurmanızı önerir. 

Apple Watch Series 4 ile çekilen tüm EKG sonuçları, Sağlık uygulamasında doktorunuzla paylaşılması ve paylaşılması kolay bir biçimde saklanır. 

Apple Watch Series 4’ün EKG fonksiyonu, geleneksel teşhis veya tedavi yöntemlerinin yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır ve Apple, bilgi amaçlı kullanılmasını amaçlamaktadır. 

Diğer WatchOS 5.1.2 Özellikleri

watchOS 5.1.2, modelin daha büyük ekranından yararlanan ve Mail, Mesajlar, Haritalar, Apple Haberler, Telefon, Uzaktan Kumanda gibi uygulamalara kısayollar eklemek üzere yapılandırılabilen Apple Watch Series 4’teki Infograph saat yüzü için yeni komplikasyonlar sunuyor. 

Watchos512changes

Yeni yazılım yapısı, giyilebilir Walkie-Talkie özelliğini doğrudan watchOS kontrol merkezinden daha kolay kontrol etmek için kullanışlı bir açma / kapama düğmesi içerir.

Apple’ın resmi sürüm notlarına göre, watchOS 5.1.2 aşağıdaki yeni özelliklere, iyileştirmelere ve hata düzeltmelerine sahiptir:

  • Apple Watch Series 4’teki yeni EKG uygulaması (yalnızca ABD ve ABD bölgeleri). 
  • Tek kurşun elektrokardiyograma benzer bir elektrokardiyogram çekmenizi sağlar.
  • Kalp ritminizin atriyal fibrilasyon belirtileri gösterip göstermediğini (ciddi bir düzensiz kalp ritmi biçimi) veya sinüs ritmini gösterip göstermeyeceğini gösterir, bu da kalbin normal bir şekilde attığını gösterir.
  •  EKG dalga formu, sınıflandırma ve not ettiğiniz herhangi bir belirtiyi bir PDF’de doktorunuzla paylaşmak için iPhone’daki Sağlık uygulamasına kaydeder.
  • Atriyal fibrilasyon gibi görünen düzensiz kalp ritmi tespit edilirse bir uyarı alma yeteneği ekler (sadece ABD ve ABD bölgeleri).
  • Temassız okuyucuya dokunduğunuzda, Cüzdan’daki desteklenen film biletleri, kuponlar ve ödül kartlarına doğrudan erişimi sağlar.
  • Etkinlik yarışması sırasında günde maksimum günlük puan elde ettiğinizde bildirim ve animasyonlu kutlamalar alın.
  • Mail, Haritalar, Mesajlar, Arkadaşlarımı Bul, Ev, Haber, Telefon, Uzaktan Yeni Infograph komplikasyonları.
  • Kontrol Merkezi’nden El Telsizi için kullanılabilirliğini yönetin.

WatchOS 5.1.2 nasıl indirilir

önceki güncellemelerde olduğu gibi, WatchOS 5.1.2 Genel > Yazılım Güncellemesine giderek iPhone’unuzdaki özel Apple Watch uygulamasıyla ücretsiz olarak indirilebilir . 

(NOT: Apple Watch saatinizin en az yüzde 50 pil kaldığından, şarj cihazında dinlendiğinden ve güncellemeyi başlatmadan önce iPhone’unuzun 25 metrelik menzilinde olduğundan emin olun.)

tartışmaya katıl