Genel

Apple’ın 30 Ekim Etkinliğinde neler bekliyoruz?

Apple, Eylül ayında iPhone’ları piyasaya sürerken, şirketin, yılın sonundan önce yenilemeyi planladığı bir dizi ürün var. Bunların arasında, 30 Ekim Salı günü New York’ta düzenlenecek olan ikinci bir sonbahar 2018 etkinliği.
Apple’ın 30 Ekim etkinliği iPad ve Mac’e odaklanacak ve aşağıda da görmeyi beklediğimiz her şeyi sizler için  bir araya getirdik.

1-iPad Pro

Apple, daha ince gövdeli ve Home butonu olmayan bir iPhone XS stili tasarımını benimseyen güncellenmiş iPad Pro modellerinde çalışıyor. İPad’ler , Biyometrik kimlik doğrulama amacıyla Face ID ile Touch ID’nin yerini alacak bir TrueDepth kamera sistemi elde edecek şekilde ayarlandı . Gerçi iPhone XS TrueDepth kamera için bir çentik kullanılıyor, yaklaşan iPad Pro modelleri tüm ekranın etrafında ince bir üst, alt ve yan çerçeveler özelliği bekleniyor. Apple, yeni iPad’ler için maliyet ve üretim sorunları nedeniyle OLED ekran kullanmayı planlamıyor. 

ipad-pro

ipad-pro

Ek sızıntıların yanı sıra farklı kaynaklardan elde edilen CAD çizimleri, yeni iPad Pro modellerinin boyutları hakkında bize bir fikir vermiştir . Daha küçük olan iPad Pro’nun 7 inç genişliğinde (178.52 mm) ve 9.7 inç (247.64 mm) olması bekleniyor. Daha büyük model ise 8,5 inç genişliğinde (215 mm) ve 11 inç (280.66 mm) uzunluğunda olacak. 

İki iPad Pro modelinden daha küçük olanı 5.86mm kadar ince olabilir ve daha büyük iPad Pro modelinin ne kadar kalın olacağı belli değil. Mevcut 12,9 inç iPad Pro gibi ince veya biraz daha kalın olabilir . Her iki iPad Pro için de çerçevemodeller, üst, alt ve yanlarda yaklaşık 6 mm ölçülebilir. 

Birden fazla sızıntıya dayanan Apple, yeni iPad Pro modellerinde manyetik Akıllı Konektörün , Lightning bağlantı noktasının yanında, yan tarafa doğru, yeni bir dikey yönelimli Akıllı Klavye gerektirebilecek şekilde , görünüşte yerini alıyor . Apple’ın bu değişimi neden yaptığı açık değil ve Apple’ın gerçekten farklı bir şekilde bağlanan yeni bir Akıllı Klavye yayınlayıp yayınlamadığı bilinmiyor . Başlangıçta Apple’ın konektörü yeniden yerleştirdiği düşünülüyordu çünkü Face ID, iPhone üzerinde çalıştığı şekliyle ancak iOS 12.1’de kodlandığı için dikey yönlendirmeyle sınırlı olacaktı.

Dikey olarak ayarlandıktan sonra Face ID’nin hem portre hem de manzara modunda iPad’de çalışacağını öne sürüyor 

2-Apple Pencıl 2

Yeni iPad Pro modellerinin yanı sıra Apple’ın yeni bir tasarıma sahip ikinci nesil bir Apple Pencil’i tanıtmayı planladığı söyleniyor . 

 

3- Yeni Bir iPad mini

Güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo , Apple’ın geliştirilmiş bir işlemciye ve daha düşük maliyetli bir ekran paneline sahip yükseltilmiş bir iPad mini üzerinde çalıştığına inanıyor ve bu da mevcut sürümden daha uygun maliyetli olacağını gösteriyor. 

Apple, iPad mini’yi Ekim etkinliğinde veya 2018’de ya da 2019’un başında daha sonra piyasaya sürmeyi planlıyor olsada Kuo tamamen emin değil ancak yeni iPad Pro modellerinin yanında piyasaya sürülme olasılığı var . 

30 Ekim Etkinliği

30 Ekim Etkinliği

4-Yeni Bir Macbook Air

Apple, bir yıldan uzun süredir söylentilere konu olan yazılarda 13 inç MacBook Air çıkacağı yönünde. Apple, tam olarak yeni bir cihaz planları olup, olmadığını hala net değil MacBook Air veya bir MacBook , ancak yaklaşan notebook hakkında bazı somut ayrıntıları Bizim duyduğumuz birçok duyum var. Apple’ın ürün serisinde giriş seviyesi düşük maliyetli bir makine olarak konumlandırılan dizüstü bilgisayar 13 inç boyutunda olacak ve bir Retina ekrana sahip olacak. Tasarımda mevcut 13 inç MacBook Air’e benzer , ancak daha ince çerçevelere sahip olduğu söyleniyor . Apple’ın bu makineyi 12 inç MacBook’tan nasıl ayıracağı tamamen açık değil.

30 Ekim Etkinliği

30 Ekim Etkinliği

Çeşitli fiyatlandırma söylentileri, 799 dolardan 1.200 dolara kadar her yerde kullanılabilir olabileceğini öne sürdü, ancak en güvenilir kaynak olan Bloomberg , bunun 1000 doların altında kalacağına inanıyor. 

MacBook Air- like makinesine uygun Whiskey Lake yongaları Ağustos ayında Intel tarafından duyuruldu ve Apple bu cipsleri cihazda kullanmayı planlıyor olabilir. 

5-MacBook

Düşük maliyetli 13 inçlik dizüstü bilgisayarın bir MacBook Air veya bir MacBook olarak yerleştirilip yerleştirilmediğine bakılmaksızın, Apple’ın 12-inç MacBook serisini sürdürmeyi planladığını ve MacBook yenilemeninbir çok kaynakta olduğu söyleniyor. 

12 inçlik MacBook’ların Ağustos ayında duyurulduğu Intel’in 8. nesil Amber Lake Y serisi işlemcilerinin olması bekleniyor. Bu çipler işlemci ve pil geliştirmelerini getiriyor, böylece yeni MacBook’lar daha hızlı performans ve daha uzun pil ömrü sunabilir. 

30 Ekim Etkinliği

30 Ekim Etkinliği

6-Yeni Bir iMac

Apple, iMac dizisini düzenli olarak yeniliyor ve güvenilir bir Apple analisti olan Ming-Chi Kuo kısa bir süre önce güncellenmiş bir modelin çalışmalarda olduğunu ve Apple’ın 30 Ekim etkinliğinde başlatılacağını söyledi. 
8. nesil Intel işlemcilerini, geliştirilmiş GPU’ları ve belki de iMac Pro’da tanıtılan ve MacBook Pro’ya eklenmiş olan T2 yongasının benimsenmesini sağlayan yeni iMac’leri bekliyoruz .

30 Ekim Etkinliği

30 Ekim Etkinliği

7-Mac mini

Apple, pro kullanıcı tabanına odaklanan Mac mini’nin yenilenmiş bir sürümü üzerinde çalışıyor . Yeni sürüme geçirilen cihaz yeni depolama ve işlemci seçeneklerine sahip olacak ve Apple bunu profesyonel kullanıcılara hedeflediğinden, bazı modeller önceki Mac mini ürünlerinden daha pahalı olabilir . 

Mac mini’den ne beklemeleri gerektiğine dair pek çok ek bilgiye sahip değiliz , ancak bir söylenti daha yüksek modelin “artık çok küçük olmayacağını” öne sürdü, yüksek konfigürasyonda daha büyük boyutta bir konfigürasyonda olacağı.


pro-odaklı bir makine olacak, hangi ciplerin benimseneceğini açık değil, ama Intel bu sene hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlara uygun 8. nesil işlemcileri duyurdu.

CEVAP YOK

tartışmaya katıl