APPLEWATCH

En Kapsamlı Apple Watch Seri 4 İncelemesi

İnsanlar yeni Apple Watch Seri 4 ile ilgili neyin farklı olduğunu sorduğunda, hemen yanıtım sadece tasarım.Ama Apple Watch Seri 4’ün görünüşünden çok daha fazlası var,

Tasarım o kadar farklı değil ki, 4 Serisi bileğinizde Apple Watch’dan farklı bir şey hissettiriyor. 

Tasarım, Apple Watch Seri 4’te önemli bir gelişme olsa da, göremediğiniz birçok yenilik var.

SERİ 3 VEYA SERİ 4 SİZCE HANGİSİ

Apple Watch, orijinalinden beri en az bir büyük değişiklik ve tutarlı hız iyileştirmeleriyle hızlı bir şekilde yinelenmiştir. 

Seri 1’de belirtilen performans kısıtlamaları, Series 2 aynı anda giriş yaptı ve daha kesin bir açık hava ve fitness verisi izlemek için GPS, ve her zaman iPhone olmadan bağlanacak olan 3 Serisi LTE’yi ekledi.

Günlük kullanımda, Apple Watch Seri 4, Apple Watch Seri 3’ten temel olarak farklı değil. Seri 3 ile yapamayacağım önemli bir şeyi kesin olarak belirlemek zor.

 Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Bunu göz önünde bulundurarak, Apple  Serisi 3 ve Series 4 için karşılaştırma  sunuyor . Her iki sürümdede GPS var ve LTE seçenekleri ile iki boyutta geliyor,

ama sadece Serisi 4 de paslanmaz çelik sunulmaktadır.

GÜZEL TASARIM

Apple Watch’ı her yıl orijinalinden beri takip ettim .Yıllık derin bir dalışta, yıldan yıla değişimin ne olduğu ve bu deneyimi nasıl etkilediğini düşünüyorum. Şu ana kadar zaman çizelgesine kolay erişim için:

  • Bir saat, bir gadget ve platform olarak Apple Watch
  • Apple Watch Seri 2 hızını artırıyor ve yeni antrenmanlar ekliyor
  • Apple Watch Seri 3, LTE ile geliştirilmiş potansiyeli ve Siri’yi geliştirdi

Apple Watch Seri 4, göründüğü gibi iki önemli dış değişiklik içeriyor: 38mm ve 42mm boyutlar 40mm ve 44mm boyutlarıyla değiştirildi ve paslanmaz çelik artık altın bir renk ile geliyor.

Görüntüle

Her zaman bir 42mm model Apple Watch ım olsun istedim. Seri 4 için hem 40mm hem de 44mm versiyonlarını görünce kararım değişti.Her nekadar 40mm bile 38mm versiyonunda olduğu gibi bilekdeki zarif hissi veriyor olsa bile  42mm versiyonu kadar içeriğe sahip. Bu etkileyici.

44 mm’lik daha büyük versiyondaki Seri 4, Apple Watch için yepyeni bir çığır gibi görünüyor. İkonik petek uygulama ızgarası her zamankinden daha büyük, bu da kullanımı daha kolay hale getiriyor, daha büyük ekran , uygulamalarda daha fazla içerik gösterebiliyor ve yazı tipi büyüklüğüde çok rahat okunabiliyor.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Yeni ekranlardan birini kullandığınızda, eski ekranlar kesinlikle tarihleşmiş gibi geliyor. iPhone X ve bir üst ve alt çerçeveli bir iPhone arasındaki farka benziyor. Apple’ın yüksek çözünürlüklü ekranları için bir pazarlama dönemi olan Retina ekran var.

Kalınlıktaki değişim benim için daha az belirgin, ama orada. Seri 4, Seri 2 ve Seri 3’ten daha ince, ancak orijinal Apple Watch kadar ince değil. 

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Seri 4’ün arkası da çok çekicidir. Saati takarken görmüyorsun, ama hayran olmaya değer. Geliştirilmiş kalp atış hızı sensörü daha az teknik ve daha dengeli görünmek için yeniden tasarlandı. Kalp atış hızı sensörünün etrafındaki alan seramik değil, alüminyum ya da çeliktir  bu özellikle alüminyum modellerde açıkça bir yükseltmedir. Apple bunun radyo dalgalarının geçmesine yardımcı olduğunu söylüyor, ama aynı zamanda harika görünüyor.

Altın paslanmaz çelik

Apple Watch ve altın renk eğlenceli bir tarihe sahip. Orijinal Apple Watch, orijinal altın ve 10.000 ABD Doları ile 17.000 ABD Doları arasında değişen fiyatlarla birlikte Koleksiyon koleksiyonunu içeriyordu. 

Apple daha sonra altın ve altın aliminyum versiyonlarını normal fiyatlarda tanıttı. Paslanmaz çelik her zaman gümüşle ve siyahla sınırlı kalmıştır.

İPhone XS ve iPhone XS Max gibi Apple Watch Seri 3 de altın bir paslanmaz çelik seçeneği içeriyor. Şahsen, kendimi “altın” bir insan olarak görmedim, ama bu altını gerçekten çok seviyorum. Sarı değil, pembe değil . Bu gerçekten kısıtlanmış bir altın.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Apple, mevcut Milanese Döngüsünün bir versiyonunu, 4. serideki yeni altın paslanmaz çelik kasaya uyacak şekilde yaptı. Orijinal altın baskı saatler, Spor bantları ve deri kayışlarla geldi.

Bu saat ve renk kombinasyonu, çok fazla dikkat çekiyor. İnsanlar bunu fark eder ve onu tanımlamak için sıklıkla “güzel” kelimesini kullanırlar. Apple Watch için yeni görünüyor.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Umarım Apple sonunda altın paslanmaz çelik saat için daha fazla bant yapar. Şu anda bir taş Sport grubu veya altın Milanese Loop ile birlikte geliyor, ancak klasik deri Klasik Buckle’u altın donanımla yeniden canlandırmayı çok isterim.

 Şu an için siyah spor bandını ayrı olarak satın almalısınız, ama bunun standart bir kombinasyon olması gerektiğini düşünüyorum.

Küçük dokunuşlar

Seri 4 sadece daha büyük bir ekran ve yeni altın kaplama değildir. Çok sayıda dış tasarım farklılığı var.

Geçmişteki modellerin iki mikrofon ve havalandırma noktaları, artık soldan sağa taşınan tek bir mikrofon noktasıdır. Hoparlör daha solda daha büyük bir açıklık ile çok daha yüksek (bu uyarılar için kullanılır, Siri ve aramalar, ancak Müzik ve Podcast’ler hala Bluetooth ses gerektirir). 

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Dijital Taç’ın altındaki yan düğme şimdi saatin yan tarafıyla aynı hizada.  Yan düğme, iPhone veya iPad’den ödünç alınıyor ve  Dijital Taç geleneksel saatlerden ödünç alıyor.

Yan düğme gücü değiştirmek, acil durum SOS modunu etkinleştirmek ve Apple Watch’a ve Apple Watch’un buna ihtiyacı olan uygulama başlatma istasyonunu başlatmak için kullanılır. Ancak, özellikle Apple Watch kurulum eğitmeninin size orada olduğunu söylemesi nedeniyle, bu kadar düğme görünmek zorunda değil.

Bu değişiklikle birlikte küçük bir adım, Yan Düğme Modu ve alarmlarla bir yan düğme olarak yan düğmeyi kullanmaktır. Hala çalışıyor, ama bu kadar doğal değil. Yine de bu gelişmeyi görsel gelişim için ele alacağım.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Dijital Taç, kırmızı noktayı LTE modellerinde daha ince bir kırmızı halka ile değiştiriyor; Sadece GPS modellerinde daha az fark edilir bir siyah halka vardır. Ayrıca ilk kez haptik geri bildirim özelliği. Bu varsayılan olarak açıktır, ancak önceki deneyim için devre dışı bırakabilirsiniz.

Ekranı İzle

Yeni köşeden-köşeye ekranı sadece daha doğal görünmüyor. Aynı zamanda daha büyük tuvalin yararlanabileceği yeni saat yüzlerini de barındırır. Bu yeni saat yüzleri yeni komplikasyonların oluşturulmasını gerektiriyor.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

INFOGRAPH

Infograph, bir analog saat etrafında sekiz komplikasyon gösteren bir bilgi yoğun saat yüzüdür.

Dört merkez komplikasyon, diğer saat yüzlerindeki komplikasyonlardan daha büyük dairelere oturmaktadır. En iyi merkez komplikasyonu, saatin onay işaretlerinin içindeki metni bile gösterebilir. Ayrıca iPhone’daki Telefon uygulamasından favori kişileri göstermek için yeni bir Sık Kullanılanlar komplikasyonu da kullanabilirsiniz; 

Infograph yüzünde ortaya çıkan diğer yeni merkez komplikasyonları arasında hava kalitesi indeksi, Dünya, ay, güneş, güneş sistemi, UV indeksi ve rüzgar hızı yer almaktadır.

Dış dört komplikasyon noktası, yüksek, düşük ve mevcut sıcaklık, zamanlayıcı ilerleme ve daha fazlası gibi bilgileri göstermek için bir ölçü kullanan yeni bir köşe komplikasyon stili sunar. Bu karmaşıklık stili, hala okunaklı iken, dar bir alanda daha fazla bilgi göstermenin çok akıllı bir yoludur.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Apple’ın yeni köşe komplikasyon seçenekleri, watchOS 5’teki Weather uygulamasında hava kalitesi endeksi ve UV indeksi, yeni veri noktalarıdır.

Ne kadar kişiselleştirme seçeneği olduğunu göz önünde bulundurarak Infograph yüzü ile çok fazla zaman geçirmenin kolay olduğunu anladım. Bu, özellikle de yeni saat yüzüyle çalışmak için daha fazla uygulama güncellemesi yapmanın iyi bir sorundur.

Özellikle görev yöneticisi kullanarak en üst merkezdeki karmaşıklığı kullanıyorum, böylece bir sonraki görev kadranın etrafındaki metinde görünebilir ve daire karmaşıklığı bir ilerleme halkası olabilir. Köşe komplikasyonlarından birine nem ölçer eklemek için Carrot Weather’i  kullanıyorum.

Infograph Modüler

Apple Watch Seri 4, Infograph Modular adlı yeni bir dijital saat yüzünü tanıtıyor. Bu kez bir dijital saat, gün ve tarih, dört dairesel komplikasyonlar için yukarıdaki isteğe bağlı bir yuva ve uygulamaların neredeyse her şeyi göstermek sağlayan yeni geniş yuvasına sahip. Üç dairesel komplikasyon geniş yuvanın altında yer alır, bunun üzerinde bir yuvarlak komplikasyon bulunur.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

 Dijital Etkinlik, sadece saat ve dakika değil, saniyeler gösterir Bir yuvadaki mevcut, yüksek ve düşük sıcaklıkları görebiliyorum,

Etkinliğim başka bir cihazda çalıyor ve etkinliğimin ilerleyişini gösteren bir grafiğin gün ve tarihini gösteren aynı yüzdeki sayılarla görüntülenmesi, Workout uygulamasını başlatması ve hatta Bana Görevlerim ile ilerlemeyi gösteriyor.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Tam ekran

 sadece 4 Serisi daha sofistike tam ekran seçeneğine sahiptir. Bu, öğelerin ekranın köşeleri etrafında hareket etmesine ve analog saatin her bir saatinin onay işaretlerine izin verir.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Kaleydoskop da tam ekran seçeneğini kazanıyor ve Color watchOS 5.1 (şu anda beta) ile tam ekran ve dairesel modlar kazanıyor. Bu tam ekran modları yeni köşeden-köşeye ekranı üzerinde harika görünüyor, 

Kişisel olarak, Etkinlik halkalarımı kendimi ödüllendirmenin ve gevşemenin bir yolu olarak tamamladıktan sonra tam ekran modunda sadece su sürümünü kullanıyorum. Bu tam ekran yüzleri, görsel olarak hoş 

GÖRÜNMEZ ÖZELLİKLER

Apple Watch Seri 4 hakkında söyleyeceklerimin çoğu, saatin nasıl göründüğü ve saat yüzünün yeni ekrana nasıl tepki verdiği ile ilgili. Diğer önemli değişiklikler görülemiyor  en azından henüz.

İvmeölçer ve jiroskop yükseltildi, bu da muhtemelen aktivite izlemeyi geliştirdi, ancak kırılan bir şeyi düzeltecek şekilde değil. Apple Watch Seri 3 zaten bu konuda fantastik.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Yükseltme, yeni eklenen düşüş algılamasını güçlendirir. Bu özellik, Seri 4 kullanan birinin ne zaman düştüğünü akıllıca algılar, acil durum servislerini arama veya uyarıyı kapatma seçeneğini sunar, ardından acil durum servislerini otomatik olarak arar ve algılanan düşüşün bir dakika içerisinde yanıt vermezseniz acil durum irtibatınızı bildirir.

Düşme algılamayı 65 yaşın altındaysanız varsayılan olarak devre dışı bırakır. Apple bunun nedeni, genç insanların genellikle spor yapmak gibi bir düşüşle karıştırılabilecek aktiviteye katılması nedeniyle gerçekleştir, ancak bunu manuel olarak açabilirsiniz.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Apple, her düşüşün elbette algılanamayacağı konusunda uyarıyor, ama hayat kurtarmak için potansiyeli olan bir özellik.

Apple Watch Seri 4, müşterilerin, dijital taç içine yerleştirilmiş elektrotlardan ve arka kristaldeki yeni elektriksel kalp atış hızı sensöründen yararlanan yeni EKG uygulamasını kullanarak bilekten doğru bir EKG okuması yapabilmelerini sağlıyor.

 Uygulama ile, kullanıcılar Dijital Taç’a dokunur ve 30 saniye sonra kalp ritmi sınıflandırması alır. Kalbin normal bir şekilde döküldüğünü veya büyük sağlık sorunlarına yol açabilecek bir kalp rahatsızlığı olan Atriyal Fibrilasyon (AFib) belirtileri olup olmadığını sınıflandırır.

 Tüm kayıtlar, ilişkili sınıflandırmaları ve belirtilen belirtiler Sağlık uygulamasında doktorlarla paylaşılabilecek bir PDF’de saklanır.

Düşme algılaması gibi, yerleşik bir EKG okuyucuya sahip olmanın yararları, birçok kullanıcı için günlük kullanımda bariz değildir. Ama eminim Apple Watch Seri 4 ve yeni EKG uygulaması, aksi takdirde önemli sağlık verileri olmadan gidebilecek müşterilere yararlı sağlık bilgileri sağlayacaktır.

Apple Watch Seri 4

Apple Watch Seri 4

Sonuç

Apple Watch Seri 4’ü belirli bir sırayla test etmekten oluşan bir gözlemler koleksiyonu ile sona erdireceğim.

  • İşlevlerin çoğu aynı şekilde hissediliyor, ancak ses girişine cevap veren gelişmiş Siri dalga formu kullanıcı deneyimini geliştiriyor; Ancak Dikte daha duyarlı olmalı
  • Seri 4, Seri 3’ten daha hızlıdır, ancak daha eski Apple Watch’lardaki değişim daha belirgindir.

  • Apple Watch Seri 4 için güncellemeyen uygulamalar henüz tam ekran değil; 44mm 42mm uygulamalar çalıştırıyor ve 40mm 38mm uygulamaları çalıştırıyor
  • Yerleşik uyku takibi, her zaman açık ekran (zaman için bile) veya kamera yok, ancak 44 mm ekran görüntülü görüşme için uygun ilk ekran görünümüdür.

Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için gün boyunca ihtiyacım olan aktiviteyi ölçüyor . İPhone bağımlılığımı kırmak ve geride bırakmak istediğimde bile arkadaşlarıma ve aileme bağlı kalmamı sağlıyor. Ayrıca, Siri, Apple Music ve LTE’de yayınlanan Apple Podcast’lerle egzersiz ortağım.

 

CEVAP YOK

tartışmaya katıl