Genel

Facebook ’un VPN Uygulaması Onavo Apple’nın Gazabına Uğradı

Facebook ’un VPN Uygulaması Onavo

Apple , App Store veri toplama politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle, Facebook ‘un VPN uygulaması Onavo Protect‘ı Apple store’dan kaldırdı.Apple bu ayın başlarında Facebook yetkililerine, sanal bir özel ağ işlevi gören uygulamasının, uygulamaların reklam profilleri veya iletişim veritabanları oluşturmak için veri toplamasını gerekçe göstererek uygulama mağazası kurallarını ihlal ettiğini söyledi .

Facebook'un VPN Uygulaması Onavo ile ilgili görsel sonucu

Bu ayın başlarında, Apple yetkilileri Facebook’un, uygulamanın uygulama geliştiricileri tarafından veri toplanmasını sınırlamak için tasarlanan Haziran ayında özetlenen yeni kuralların ihlal edildiğini belirtti. Apple, Facebook’a, Onavo’nun, uygulamaların verileri doğrudan uygulama ile alakalı olan veya reklam sağlamasının ötesine geçen şekillerde kullanmasını engelleyen geliştirici sözleşmesinin bir bölümünü de ihlal ettiğini bildirdi.

Onavo

Ücretsiz bir VPN, “Web’de gezinirken ve bilgi paylaştığınızda verilerinizi ve verilerinizi güvende tutmaya” söz verdi, ancak uygulamanın gerçek amacı, Facebook müşterilerinin üçüncü tarafları nasıl kullandığı hakkında bilgi edinmek için birden çok farklı uygulamada kullanıcı etkinliğini izlemekti.

Uygulamayı kullanan bir kişi bir uygulamayı veya web sitesini açtığında, trafik Facebook’un sunucularına yönlendirilir. Bu işlem, Facebook’un toplu uygulamalardaki uygulama kullanımıyla ilgili sonuçlar çıkarmasına izin vermek için eylemi bir veritabanında günlüğe kaydeder.

Bu yılın başlarında, iOS ve Android için Facebook , 33 milyondan fazla cihaza, Facebook’a çok sayıda kullanıcı verisi ekledi. Facebook, uygulamanın açıklamasında veri toplama konusunda öne çıktı, ancak toplanan veriler artık Apple’ın izin verdiği şeyin üstünde ve ötesinde.

facebook onavo ile ilgili görsel sonucu

Bu koruma katmanını sağlamak için Onavo, tüm ağ iletişimlerinizi Onavo sunucuları üzerinden yönetmek ve güvenli bir bağlantıkurmak için bir VPN kullanır.Bu işlemin bir parçası olarak Onavo, mobil veri trafiğinizi toplar. Bu, web sitelerini, uygulamaları ve verileri kullanımınızı analiz ederek Onavo hizmetini geliştirmemize ve çalıştırmamıza yardımcı olur.Facebook’un bir parçası olduğumuzdan, Facebook ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek,kullanıcıların değer verdiği ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinmek ve daha iyi deneyimler oluşturmak için bu bilgileri kullanıyoruz.

Şu anda Onavo uygulamasının App Store’dan gerçekten kaldırılmış olduğu anlaşılıyor. Uygulamayı daha önce indirmiş olan kullanıcılar kullanmaya devam edebilir, ancak artık güncellenmeyecek.  Fakat Android için uygulama mevcut olmaya devam edecek.

Onavo’yu yüklemiş ancak Facebook tarafından takip edilmek istemeyen müşteriler uygulamayı iOS veya Android cihazlarından kaldırmalıdır.

CEVAP YOK

tartışmaya katıl