Genel

İOS 12’deki Yeni Kısayollar Uygulaması Shortcuts (Kestirmeler)

Apple, Workflow uygulamasını güncelledi ve “Kısayollar” (Shortcuts ) olarak yeniden adlandırdı. Bu, tüm iPhone sahiplerinin kullanabileceği fantastik bir otomasyon uygulaması.

iOS 12, yeni Animoji ve Memoji, geliştirilmiş Rahatsız Etmeyin, artırılmış gerçekliğe yükseltmeler ve shortcuts  birçok yeni özellik içeriyor.

 RIP İş Akışı

İş akışı geçen yıl ilkbaharda Apple tarafından satın alındı. Popüler uygulama IFTTT’ye benzer ve kullanıcıların bir dizi görev yürüten komut dosyaları oluşturmasına izin veriyor.

İş akışı, iMessage ve HealthKit gibi temel iOS özelliklerine erişemediği için biraz sınırlıydı. Ama şimdi, Kısayollar ile Apple bunu değiştirmek istiyor.

Kısayollar birçok iOS işlevine erişebilir ve hatta geliştiricilerin üçüncü taraf uygulamaları için destek eklemelerine olanak tanıyor.

Ayrıca, kullanıcıların kısayollarını yürütmek için kendi benzersiz ses komutlarını oluşturmalarına izin veren Siri’ye destek de ekliyor.

Kısayollar Ne Yapar?

Komut dosyaları, programlama veya makrolarla aşina iseniz, muhtemelen yeni Kısayollar uygulamasının temellerini anlayabilirsiniz.

Güncellemeden önce İş Akışı’nız yüklenmiş olabilir. Ancak, böyle bir uygulamayı hiç kullanmadıysanız, biraz kafanız karışmış, kaybolmuş veya bunalmış hissediyor olabilirsiniz.

Temelde, uygulama tek bir dokunuşla veya sesli komut ile birden fazla görevi,kısayol denilen başarmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu, “Günaydın!” Gibi bir şey söyleyebileceğiniz anlamına gelir. Ve telefonunuz sabah rutininizi otomatik olarak hazırlayacaktır.

Işıkların yanar, kahvenizi hazırlar ve rotanız ilk randevunuzla eşleşir, hepsi tek bir cümle ile eşleştirilir.(akıllı evler ile eşleştiğinde)

ios 12 siri shortcuts

ios 12 siri shortcuts

Kısayollar, birden fazla adım atmayı kolaylaştırır, ancak aynı zamanda çok daha fazlasını yapar. Mevcut tüm eylemlerle potansiyel olarak hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Örneğin: Web komut dosyası eylemleri, belirli bir web sitesine daha hızlı erişmeyi sağlayabilir.

Mesajlaşma ve kişi komut dosyaları, patronunuza veya ekip üyelerine bir dokunuşla geç kaldığınızı bildiren bir metin göndermenize izin verebilir. Ve kilonuzu veya su alımını kaydetmek için bir ses komutu oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Kısayollar Kısıtlamalar

Hala bir kaç sınırlama var. Akıllı bir eviniz varsa, Ev uygulaması yalnızca sahneleri kontrol etmenizi sağlar. Bu, bir sahneyi ayarlamak için birden fazla yol eklemek için harika olsa da, kullanıcıların bireysel aksesuarlara ek komutlar eklemesine izin vermez. Değiştirilemeyen bazı ayarlar da vardır, ancak bazılarının güvenlik amaçları için bir anlamı vardır.

Ayrıca, bazı kısayollar sadece garip görünüyor. Örneğin, Siri zaten mevcut komutları kullanarak çok sayıda kısayolu ele alabilir bazıları daha hızlıdır. Ayrıca, önerilen Kısayollar genellikle kullanacağımız şeyler değildir.

Kısayollar hakkında garip bir şey, Siri’nin çok noktasını zayıflatmasıdır.

Siri doğal dil işlemeyi kullandığından, özel ses komutları gerektirmemesi gerekir. Benzer şekilde Siri, eklemeye karar verdiğimiz ses komutlarına alternatifleri anlamalıdır; ama yapamaz.

Yıllar boyunca, Siri’nin bağlamsal olduğu ve makine öğreniminin daha gelişmiş hale geldiği söyleniyor. Ancak, çoklu istekleri dizilememesi ve bazı temel komutları yerine getirememesi kafa karıştırıcı olabilir,

Kısayollar kendi yolunda harika olsa da, Apple Siri’yi daha akıllı, daha çok yönlü ve daha uyumlu hale getirmeye odaklanarak çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilir. Ancak şimdilik Kısayollar, daha da ileriye doğru daha da büyük özelliklerin ortaya çıkmasını sağlayacak harika bir uygulama.

Kısayollar uygulamasını nasıl bulurum?

Kısayollar uygulaması App Store’da bulunabilir .

Önceden Workflow uygulamasına sahip olsaydınız otomatik olarak güncellenmelidir. Değilse, App Store’dan güncelleyebilirsiniz.

Siri Kısayolları ve kısayol önerileri iPhone veya iPad’inizin Siri ayarları altında bulunabilir.

Kısayolları Nasıl Eklerim?

Önceden açıklandığı şekilde, uygulama içi Galeri’den veya kendi hesabınızı oluşturarak önerileri kullanarak Kısayollar ekleyebilirsiniz.

Her Kısayol, “eylemler” adı verilen görevlerden oluşur.

Bir Kısayol eklediğinizde, “Kısayol Editörü” ni göreceksiniz.

Düzenleyici ilk başta boş olacak, ancak Kısayolunuzu kaydetmeye ve kullanmaya hazır oluncaya kadar eylemler ekleyebilir, özelleştirebilir ve onları hareket ettirebilirsiniz.

Önerilen Kısayollar

 1. Ayarlar’ı açın ve “Siri ve Arama” öğesini seçin. Önerilen Kısayollar için bir bölüm görmelisiniz.
 2. Eklemek istediğinizi görürseniz, yalnızca dokunun ve Siri’nin tanıması için kişisel bir ifade kaydedin.

Ayrıca uygulamada önerilen Kısayollar bulabilirsiniz.

 1. Sadece “Kısayol Oluştur” a dokunun veya sağ üst köşedeki “+” yı seçin.
 2. Ardından arama çubuğuna dokunun ve Siri önerilerini seçin. Bu Kısayol Düzenleyicisi’nde bir eylem ekleyecektir.
 3. Bitirdiğinizde başka eylemler ekleyebilir ve Kısayolu kaydedebilirsiniz.

Kütüphane

Kısayollar uygulamasını açtığınızda Kısayollar Kitaplığınızı göreceksiniz. Eklediğiniz Kısayollar burada görünür. Çalıştırmak için bir renkli kısayol olarak gösterilen bir kısayol öğesine dokunun.

galeri

Kısayollar uygulamasının alt kısmında Kütüphane ve Galeri için sekmeler vardır. Düzinleyici önceden yapılmış Kısayol’a göz atmak için Galeri sekmesini seçin.

ios 12 siri shortcuts

ios 12 siri shortcuts

Daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir Kısayol’a dokunun. Kısayolun nasıl çalıştığını görmek için “Eylemleri Göster” i seçebilirsiniz. veya Kısayollar Kitaplığınıza eklemek için “Kısayolu al” a dokunun. Kısayolda, istediğiniz gibi çalıştırmak veya çalıştırmak için değişiklikler yapabilirsiniz.

 Kendi Kısayollarınızı Nasıl Oluşturulur

Kısayollar yapmak için galeri ve önerileri kullanabileceğinden emin olabilirsiniz, ancak kendi başınıza da oluşturabilirsiniz. Başlamak için “+” ya da “Kısayol Oluştur” kutusuna dokunun.

Kısayollar Editör

Kısayollar Düzenleyicisi’nde boş bir Kısayol ile sunulacaksınız. Menü çubuğunun sol üst köşesi geri alma ve yeniden arama düğmelerini gösterir.

Merkezde bir çalıştırma / oynatma simgesi vardır (tamamlanmış Kısayolunuzu test etmek için) ve sağ üst köşede paylaşım sayfası ve Kısayollar ayarları için simgeler görüntülenir.

Bir işlem eklemek için sayfanın altındaki Arama çubuğuna dokunun.

ios 12 siri shortcuts

ios 12 siri shortcuts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler ve öneriler arasında gezinebilir, gelişmiş komut dosyası eylemleri kullanabilir, sık kullanılan eylemlerden (eklediklerinde) seçim yapabilir veya arama çubuğuna metin yazarak bir işlem arayabilirsiniz.

Kısayolların Yapı Taşları

Sayfadaki eylemleri sürüklemek yalnızca görsel kodlamaya benzer. Esasen Kısayol’a bu adımları eylemleri belirli parametrelerle belirli bir sırada çalıştırmasını söylüyorsunuz. Bu yüzden, işe gidip gelmek için Kısayol istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

Her gün işe gidip, trafikten kaçınmak rotanızı bilmek istediğinizi varsayalım, en sevdiğiniz kahve dükkanında (online sipariş ve kısayollar için destek olur) yolda durduğunuzda, dinlediğiniz çok özel bir çalma listeniz olduğunda. seni uyandırmak ve güne hazırlanmak için neden tüm bunları bir Kısayol ile basitleştirmiyorsunuz?

Müzik Başladı

Öncelikle, en sevdiğin çalma listesiyle bir şeyler yiyelim.

 1. Müzik kategorisinde “Playlistlist” eylemine dokunun ve basılı tutun ve baskıya sürükleyin.
 2. Eylem bloğunda kullanmak istediğiniz oynatma listesini belirtin. Şimdi geri dönün ve “Play Music” çalma listesini doğrudan “Get Playlist” eyleminin altına sürükleyin.

 

ios 12 siri shortcuts

ios 12 siri shortcuts

3.alma listesini karıştırmak veya tekrarlamak istiyorsanız, bu seçenekleri eylem içinde yapılandırın. Aksi halde bırakın.

4.Aferin! Şimdi tamamlanan ilk adım var. Şu ana kadar sahip olduğunuz şeyi test etmek için editörün en üstünde bulunan run / play düğmesine basabilir veya bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Kahve zamanı

Sabahlar kafeinle daha iyi. Artık müziğiniz çalıyor, kahvenizi hazırlamanız gerekiyor.

HomeKit destekli bir kahve makineniz varsa, işleri başlatmak için bir Home eylemi kullanabilirsiniz.

Ya da, Kısayollar desteği ile favori bir kahvehaneniz varsa, oraya vardığınızda siparişinizi hazır bulundurabilirsiniz. Eylemi müziğinizin altına ekleyin ve gerektiği şekilde yapılandırın.

Neredeyse bitti

Kısayolunuzu adlandırmak, bir simge seçmek ve daha sonra ele alacağımız diğer seçenekleri seçmek için sağ üst köşedeki ayarlar simgesine dokunun. İşiniz bittiğinde, ayarlardan çıkmak için “Bitti” tuşuna basın. Yeni Kısayolunuzu kapatmak ve kaydetmek için tekrar “Bitti” ye basın.

Kısayolları Kullanma

Kısayollar, widget’ı kullanarak veya sesli komutlarla uygulamadan çalıştırılabilir. Farklı Kısayollar için farklı yöntemler kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir Siri Kısayolu, HomeKit sahnelerini kontrol etmek için birden fazla komut eklemenize yardımcı olabilir. Kısayollar uygulaması, tüm Kısayollarınıza göz atmayı kolaylaştırabilir. Ve widget sadece birkaç dokunuşla bazı görevleri hızlandırabilir.

Siri Kısayollarını Kullanma

Kısayolunuzu çalıştırmak için bir ses komutu kaydedebilirsiniz. Yeni veya mevcut Kısayollar için, bunu Kısayollar uygulamasında yapabilirsiniz. Komutu Ayarlar uygulamasında da yeniden kaydedebilirsiniz.

 1. Yeni bir Siri komutu kaydetmek için, Kısayollar uygulamasını açın ve düzenlemek istediğiniz Kısayoldaki “…” düğmesine dokunun.
 2. Şimdi editörün sağ üst köşesindeki ayarlar simgesini seçin.
 3. “Siri’ye Ekle” ye dokunun ve ifadenizi kaydetmek için kırmızı düğmeye basın.
 4. Kaydı bitirdiğinizde, kaydı düzenleyebilir veya kaydetmek için “Bitti” tuşuna basabilirsiniz.
 5. Şimdi, kısayolunu çalıştırmak için Siri’ye söyleni söyle.

Kısayollar Uygulamasını Kullanma

Kısayollar uygulaması oldukça basittir. Uygulamayı çalıştırın ve çalıştırmak istediğiniz Kısayol veya Kısayollar  öğesine dokunun. Bu kadar!

Kısayollar öğesine dokunup basılı tutarak Kısayollarınızı da yeniden düzenleyebilirsiniz.

Sadece kıpırdamaya başladıklarında onları hareket ettirin ve istediğiniz gibi olduğunda “Bitti” ye dokunun.

Widget, Ana Ekran Simgeleri ve Paylaşım Sayfası Eylemleri

Kısayolu düzenlerken, Kısayolunuzu kullanmanın daha fazla yolunu bulmak için ayarlar simgesini seçin.

Siri’ye ek olarak, “Widget’ta Göster”, “Share Sheet’da Göster” ve “Ana Ekrana Ekle” etiketli bir düğme görürsünüz.

Ana Ekrana Ekle

ios 12 siri shortcuts

Kısayolunuzu arkadaşınızla paylaşmak için bir seçenek bile var.

Widget’ta gösterme seçeneğinin açılması, tam olarak söylediği şeyi yapar: Widget’ın Kısayolunu ekler. Widget’ları bilmediyseniz, Ana Ekranda veya Bildirim Merkezi’nde en solda kaydırarak Bugün Görünümünde bulunur.

İlgili uygulamada 3D Touch kullanılarak da bulunabilirler. Widget için etkinleştirilmiş ilk dört Kısayol, Kısayollar uygulamasına sert basıldığında görünecek, diğerleri ise Görünüm Görünümü’ndeki pencere öğesi genişlediğinde görünecek.

Sayfa Yaprağı geçişi, herhangi bir uygulamada paylaş simgesiyle kullanılacak Kısayolu eklemenizi sağlar. Ana ekrana başka bir uygulamaya benzeyecek bir Web yer işareti de ekleyebilirsiniz.

 Önerilen Kısayollar

Kısayollar için pek çok harika fikir var ve birçoğu Kısayollar Galerisi’nde bulunabilir ve daha sonra düzenlenebilir. İşte dikkate almanız gereken birkaç harika Kısayol:

 • Takviminizde bir sonraki konumun haritasını çıkar
 • Su veya kilo gibi farklı sağlık istatistiklerini kaydetme
 • Bir sonraki toplantınızın üyelerine, arkanıza yaslandığını bildiren bir mesaj gönderin
 • Birden fazla platform üzerinden konumunuzu kolayca paylaşın
 • Sosyal medya gönderilerini zamanla
 • Yakındaki benzin istasyonlarını bul
 • Belirli zamanlayıcıları ayarla
 • Adres defterinize eklemek istemediğiniz konumlara yol tarifi alın

Ve Daha Fazlası

Komut dosyası oluşturma konusunda mükemmel iseniz ya da öğrenmek istiyorsanız Kısayollar düzenleyicisindeki bazı komut dosyalarını deneyin. Kim bilir, belki de Siri’nin gerçekten harika bir şey yapmasını sağlayabilirsiniz. Apple, web sayfalarında gerçekten çok daha derin bir düzeyde içeride ve dışarıda Kısayollar’ı tanımak için harika bir rehber var.

Kısayollar ile yapabileceğiniz çok güzel şeyler var. Bu yeterince stresli olamaz. Elbette, onun sınırlamaları vardır, ancak kullanıcıları, cebinde gerçekten bir bilgisayara sahip olmak için daha yakın ve yakınlaştırır. İşte yapabileceğiniz birkaç şey daha var.

Sorular İçe Aktarılıyor

Kısayolunuzu paylaşmak istiyorsanız ancak kişisel bilgilerinizi gönderdiğiniz kişiyle paylaşmak istemiyorsanız, Kısayol, çalıştırıldığında “soruları içe aktarma” seçeneğine sahip olmayı tercih edebilirsiniz.

 1. Bunu yapmak için bir Kısayol bulup düzenleyin.
 2. Kısayolun ayarlarını açın ve “Soru Aktar” a dokunun.
 3. “Yeni Soru Ekle…” ye dokunun ve kullanmak istediğiniz alanları seçin.
 4. Tümü bir kez kurulduktan sonra, Kısayolunuzu paylaşın ve yeni kullanıcı çalıştığında, kullanmak istedikleri ayrıntıları onlara sorar.

Sırada Ne Var?

Kısayollar, iOS 12 için en heyecan verici uygulamalardan biridir, çünkü kullanıcılar için yeni olanaklar sunar. Artık geliştiricilere güvenmek yerine – veya Apple – iOS kullanıcıları daha önce yalnızca üçüncü taraf uygulamaları veya ürün yazılımı güncellemeleriyle kullanılabilen görevleri gerçekleştirmeye başlayabilirler.

Belki de MacOS’a eklenmiş bir Kısayollar uygulaması göreceğiz (Apple Automater’ı güncelleyebilir) veya belki de bağlamsal Siri komutlarını alacaktır. Umarım Apple, kendi uygulamalarına, bireysel uygulamaları Ev uygulamasından ekleme yeteneği gibi daha fazla eylem ekleyecektir.

Kısayollardan hoşlanıyor musunuz? Hangi Kısayolları oluşturdunuz? Yolu görmek veya gerçekleştirmek için ne bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizi bilgilendirin. Okuduğunuz için teşekkürler!

 

 

tartışmaya katıl