Genel

İPhone XR & İPhone XS En İnce Detayına Kadar Karşılaştırma

Apple’ın en uygun fiyatlı akıllı telefonunu almayı düşünen tüm okuyucularımız için İPhone XR İPhone XS en ince detayına kadar gözden geçirip hızlı bir karşılaştırma yaptık .

İPhone XR videomuzda cam gövde ile eşleştirilmiş alüminyum çerçevesiyle siyah rengi harika görünüyor , ama biraz daha eğlenceli renklerde istiyorsanız beyaz, sarı, mercan, mavi ve kırmızı rengide mevcut.

Apple’ın iPhone XS modeli, XR’deki daha düşük maliyetli alüminyum çerçeve yerine daha yüksek kaliteli bir paslanmaz çelik çerçeveye sahiptir, ancak XR dekide ucuz değildir. iPhone 8 ve diğer eski alüminyum iPhone’lar gibi birinci sınıf bir cihazdır .

İPhone XR İPhone XS

İPhone XR İPhone XS

iPhone XR Boyutu 6-inç, iPhone XS den (5.8 inç) biraz daha büyük ve iPhone XS Max dan (6.5 inç) biraz daha küçüktür.

İPhone XR İPhone XS

İPhone XR İPhone XS

iPhone XS gibi  , iPhone XR ekranıda  uçtan ucadır ve home tuşu içermez. Ancak iki tarafın üst ve alt kısmındaki çerçeveler iphone XS modelinden daha kalındır. İPhone XS deki gibi Yüz kimliğiyle aynı TrueDepth kamera sistemini kullananıyor.

İPhone XR İPhone XS  Karşılaştırma

XR ve XS arasındaki en dikkate değer farklardan biri, XR’nin “Likit Retina” LCD ekranı, XS’nin OLED ekranını karşılaştırdı. Her iki telefon da yan yana geldiğinde, 1792 x 828 çözünürlüğünü fark edeceksiniz, ancak XR’nin ekranı mükemmel bir şekilde yeterli. Temel olarak, bir LCD ekran için tamamen iyi görünüyor ve aslında, önceki Apple LCD’lerden daha iyi.

XR’nin arkasında, iPhone XS’de çift ​​objektifli kamera sisteminin yerine kullanılan tek lensli bir kamera var . Tek geniş açılı bir kamera objektife sahiptir, ancak XS’deki çift lensli kameranın bazı yazılım sihrileri sayesinde yapabileceği şeylerin çoğunu hala yapabiliyor.

İPhone XR ‘ın kamerası Akıllı HDR, Portre Modu ve Derinlik Kontrolü ile çalışıyor, ancak bazı farklılıklar vardır. Portre Modunda, düşük ışıklı fotoğraflardan bazıları iPhone XR’den daha iyi görünebiliyor.Çünkü iPhone XS gibi daha küçük f / 2.4 telefoto lens yerine daha geniş bir f / 1.8 diyafram geniş açılı lens kullanıyor .

İPhone XR İPhone XS

İPhone XR İPhone XS

Bu, XR’deki daha düşük ışıklandırmada Portre Modundaki fotoğrafların XS’teki görüntülerden daha iyi görüneceği anlamına geliyor, ancak önemli bir uyarı var, sadece XR’deki insanların Portre Modu fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bulanıklaştırma amacıyla arka plan ve ön plan arasındaki derinliği hesaplamak için kullanılacak birden fazla kamera sistemi olmadığından, Apple neyin bulanıklaşacağını ve neyin keskin kaldığını belirlemek için bir kişinin yüzünü kullanır.

Bu, arkaya bakan iPhone XR Portre Modu’nun evcil hayvan, çiçek, yemek vb. Resimleri olmadığı anlamına gelir .

Akıllı HDR, iki kamera arasında benzerdir, ancak bu özellik, vurgulamaların ve karmaşık aydınlatma durumlarının ele alınması söz konusu olduğunda biraz daha fazla isabetli veya özensizdir.

İPhone XR İPhone XS

İPhone XR İPhone XS

İPhone XR İPhone XS  Karşılaştırma

Ön taraftaki kamera, iPhone XS’deki kamera ile tam olarak aynı olduğundan, aynı şeyleri yapabilirsiniz ve Memoji ve Animoji’ye tam erişime sahip olursunuz.

İçinde iPhone XR , iPhone XS ile aynı A12 Bionic yongasını kullanıyor, yani bu kadar hızlı. Bu çip OLED ekrana sahip olmadığı için XR daha fazla pil ömrüne sahip oluyor.

Aslında, iPhone XR , XS Max dahil üç yeni amiral gemisi iPhone’un herhangi birinin en yüksek pil ömrüne sahiptir. Yine de dikkat edilmesi gereken bir şey var: iPhone XR’de 3GB RAM var, XS ise OLED ekran için 4GB.

XS ile XR arasında fark edilmesi gereken başka birkaç fark var: XR, iPhone XS gibi bir Gigabit LTE bağlantısı yerine daha yavaş bir LTE Gelişmiş bağlantısına sahip, IP68 yerine IP67 su geçirmezlik derecesine sahip ve maksimum 256GB depolama alanı

Sonuç olarak, LCD ekran, alüminyum çerçeve, Haptic Touch ve tek lensli kamera, iki cihaz arasındaki temel farklılıklardır ve iPhone XR’nin eksiklikleri büyük bir eksiklik gibi hissetmeyiz.

İPhone XR İPhone XS

İPhone XR İPhone XS

Süper hızlı A12 çip, Face ID, uçtan uca ekran, kablosuz şarj için cam gövde, renk seçenekleri, düşük fiyat etiketi ile XR, birçok insan için ideal bir seçim olacak harika bir akıllı telefon.

tartışmaya katıl