Genel

MacOS Mojave ekran görüntüsü nasıl alınır?[Video]

Mac için yazılı ve video dersleri üreten biri olarak, ekran görüntülerini almak günlük işimizin bir parçası. MacOS Mojave ekran görüntüsü almak için klavye kısayollarına uzun süre güvendim.Ancak MacOS Mojave ekran görüntüleri grafik kullanıcı arabirimi ile yeni bir yardımcı program sunuyor . MacOS Mojave’nin yeni ekran görüntüsü özelliklerinin alınması ile ilgili videoyu izleyin.

KLAVYE KISAYOLLARINI KULLANARAK MOJAVE EKRAN GÖRÜNTÜLERİNİ ALMA

Eğer uzun zamandır Mac kullanıcısıysanız, muhtemelen varsayılan ekran görüntüsü klavye kısayollarını biliyorsunuzdur. Neyse ki, bu kısayollar hala MacOS Mojave’de çalışıyor.

  • Klavye kısayolunu kullanarak tüm ekranı yakalamak için Command + Shift + 3 tuşlarına basın
  • Ekranın seçilen bir bölümünü yakalamak için Command + Shift + 4 tuşlarına basın . Farenizi kullanın ve yakalamak istediğiniz ekranın alanını seçmek için sürükleyin.
  • Seçilen bir pencereyi yakalamak için Command + Shift + 4 tuşlarına basın, Space Bar’a basın, yakalamak istediğiniz pencereleri vurgulayın ve farenizle tıklayın veya klavyede Return tuşuna basın.

Bir ekran görüntüsü alındıktan sonra, masaüstünüzde önceki macOS sürümlerinde olduğu gibi anında görünmediğini fark edeceksiniz. Bunun yerine, macOS Mojave, ekranın sağ alt köşesinde ekran görüntüsünün kayan bir minik resmini yerleştiren ve kullanıcıların ekran görüntüsüyle varsayılan konuma kaydedilmeden önce etkileşime geçmesine izin veren iOS benzeri bir sistemi benimsemiştir. Bu yöntemi benimseyerek, kullanıcılar hızlı bir şekilde işaretleyebilir, sürükleyip bırakabilir ve ekran görüntülerini paylaşabilir.

SCREENSHOT UTİLİTY KULLANARAK MOJAVE EKRAN GÖRÜNTÜLERİNİ ALMA

Screenshot aracı, kullanıcıların grafiksel bir arayüz kullanarak ekran görüntülerini almasına izin veren MacOS Mojave’de bulunan yepyeni bir araçtır.

MacOS Mojave Screenshot yardımcı programı nasıl açılır

Mac’inizde Ekran Görüntüsü yardımcı programını açmak için iki temel yol vardır:

  • Finder’da Uygulamalar → Yardımcı Programlar’ı açın ve Ekran Görüntüsü’ni tıklatın.
  • Klavye kısayolu Command + Shift + 5’i kullanın
MacOS Mojave ekran görüntüsü

MacOS Mojave ekran görüntüsü

Her iki yöntem de ekranın alt kısmında bulunan Screenshot yardımcı programı kaplamasını açacaktır.

Screenshot yardımcı programı, bir fare tıklamasıyla aşağıdaki ekran görüntü türlerini çağırmanızı sağlayan kullanışlı düğmelere sahiptir:

  • Tüm ekranı yakala
  • Seçilen bir pencereyi yakala
  • Seçilen bir bölümü yakala

Araç ayrıca kullanıcıların ekranı QuickTime ile yaptığınız gibi kaydetmesini sağlar. Kayıt seçenekleri aşağıdaki gibidir:

  • Tüm ekranı kaydet
  • Seçilen bölümü kaydet

Ekran yakalama ve kaydetme işlevlerine ek olarak, varsayılan kaydetme konumunu değiştirmek ve mükemmel zamanlanmış ekran görüntülerini almak için geri sayım zamanlayıcısını etkinleştirmek için yerleşik seçenekler vardır. Ekranın sağ alt köşesinde yüzen küçük resim önizlemesini devre dışı bırakmak ve Ekran görüntüsü yardımcı programını tekrar kullanırken son seçimi hatırlamak için seçenekler de vardır.

MacOS Mojave ekran görüntüsü

MacOS Mojave ekran görüntüsü

Ekran görüntülerini yakalamak için, fare imlecini gizlemek veya göstermek için seçenekler vardır. Aynı şekilde, bir ekran kaydı yaparken fare tıklamaları gösterme seçeneği vardır.

Kullanıcıların Screenshot yardımcı program arayüzünü sadece istenen konuma sürükleyerek yeniden konumlandırmasına izin verilir. Ekranın alt kısmına yakın bir yere sürükleyerek varsayılan konumuna geri alabilirsiniz.

MacOS Mojave Screenshot yardımcı programı kullanıcı arayüzünün aldığınız ekran görüntülerinde veya ekran yakalamalarında görünmeyeceğini unutmayın.

YÜZEN KÜÇÜK RESMİ YÖNETME

Yeni bir ekran görüntüsü veya ekran görüntüsü yakaladığınızda, ekranın sağ alt köşesinde yüzen bir küçük resim görürsünüz. Yaklaşık beş saniye sonra, küçük resim, etkileşimde bulunmazsanız otomatik olarak kapanır. Bu, ekran görüntüsünün hemen varsayılan kayıt konumuna kaydedilmesine neden olur.

MacOS Mojave ekran görüntüsü

MacOS Mojave ekran görüntüsü

Küçük resmi doğrudan Posta uygulaması veya Mesajlar gibi uygun uygulamalara sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yüzen küçük resmi sağ tıklattığınızda, belirli bir konuma kaydetme, uygulamalarla açılma, Bulucu’da gösterme, Silme, İşaretleme veya küçük resmi kapatma gibi bir dizi ek seçenek ortaya çıkar.

Küçük resmin üzerine tıklamak, ekran görüntüsünü Quick Look ile tam olarak gösterir. Buradan, ekran görüntüsü üzerinde işaretleme, paylaşma, silme veya kırpma gibi ek işlemler yapabilirsiniz (bu bir videosa).

SONUÇ

Bence çoğu güç kullanıcısı yeni Screenshot yardımcı programı arayüzünden kaçınarak geleneksel Command + Shift + 3/4 kısayollarına bağlı kalmak isteyecektir. 

Ancak, küçük resim önizlemesine sahip yeni yardımcı program, ekran görüntülerini yönetmeye yardımcı olabilecek ve kullanıcıların anında etkileşim kurmasına olanak tanıyan kullanışlı bir araçtır.

MacOS Mojave ekran görüntüsü

MacOS Mojave ekran görüntüsü

MacOS Mojave’in yeni ekran görüntüsü yetenekleri hakkındaki düşünceleriniz neler? Paylaşmak istediğiniz başka ipuçları veya püf noktaları var mı? Aşağıdaki yorumlarda düşünceleriniz paylaşın.

tartışmaya katıl