Genel

Yavaşlayan İphone’u Hızlandırmak İçin 9 Yöntem

Yavaşlayan İphone’u Hızlandırmak İçin yapmanız gereken 9 adımı sizler için bir araya getirdik.

Apple, dünyanın en hızlı akıllı telefonlarını yapıyor. Ancak bu, bireysel iPhone’ların performans sorunları veya durgunluk ile karşılaşmadığı anlamına gelmez.

Neyse ki, kendi iPhone’unuz olması gerekenden daha yavaş görünüyorsa, performansını test etmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır ve bir sorun fark ederseniz,

iPhone’unuzun hızını artırın. Öğrenmek için okumaya devam edin iPhone’unuzun Ne Kadar Hızlı Olduğunu ve ( Nasıl Hızlandıracağınızı) öğrenin.

 1-İlk Olarak Performansınızı Kontrol Edin

İlk Olarak Performansınızı Kontrol Edin

İphone’u Hızlandırmak

Büyük olasılıkla hızlandırmak için herhangi bir adım atmadan önce iPhone’unuzun ne kadar hızlı olduğunu görmek isteyeceksiniz.

Neyse ki, kendi cihazınızın performansını kontrol etmek için kullanabileceğiniz çeşitli hız testi uygulamaları var.

Geekbench 4 ve AnTuTu, CPU performansınızı test etmek için iyi bir seçenek.

Bu uygulamalar iPhone’unuzdaki herhangi bir performans anormalliğini tespit edebilir. Öte yandan, Ookla gibi hız testleri iPhone’unuzun performansıyla ilgili herhangi bir ayrıntı vermez.

Bu nedenle, kullandığınız uygulamanın aslında CPU veya iOS hızını test ettiğinden emin olun.

2-iPhone’unuzu yeniden başlatın

iPhone'unuzu yeniden başlatın

İphone’u Hızlandırmak

Sorun yaşamaya başladığınızda iPhone’unuzu yeniden başlatmak iyi bir fikirdir. Bu, cihazınızdaki hafızayı temizler ve hatta sorunla karşılaşan uygulamaları düzeltebilir.

Bunu sadece iPhone’unuzu güçlendirerek veya bir Güç Yeniden Başlatma kullanarak yapabilirsiniz. 

3- Bazı Uygulamaları Kapatın

Bazı Uygulamaları Kapatın

İphone’u Hızlandırmak

Kafa karıştırıcı olmayan uygulamalardan çıkmak, iPhone’unuzu hızlandırabilir . Bunun nedeni, açık uygulamaların belleğe devam etmesidir.

Ancak bu, genellikle pil ömrünüzü olumsuz yönde etkileyeceğinden, dengeli bir yaklaşım seçmeyi tercih etmelisiniz.

4-Arka Plan İşlemlerini Devre Dışı Bırakma

Arka Plan İşlemlerini Devre Dışı Bırakma

İphone’u Hızlandırmak

Arka plan işlemleri iPhone’unuzun RAM’ini kullanır. Ancak son ipucundan farklı olarak, çeşitli uygulamalar için bazı otomatik arka plan süreçlerini öldürmek, iPhone’unuzun performansı ve pil ömrü üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır .

Ayarlar Genel> Arka planda uygulama yenileme yi kapatabilirsiniz.

5-Depolama Alanınızı Temizleyin

Depolama Alanınızı Temizleyin

İphone’u Hızlandırmak

Genellikle, depolama alanının iPhone’unuzun günlük performansı üzerinde pek bir etkisi olmaz. Ancak önemli bir istisna var: iPhone’unuzda 1GB dan daha az depolama alanı kaldığında önemlidir.

Kullanmadığınız uygulamaları, iMessage iş parçacıklarını, fotoğrafları, medyaları ve diğer verileri gözden geçirin ve silin. Safari çerezlerinizi ve önbelleğinizi silerek hafızayı ve depolamayı da artırabilirsiniz. 

Sadece Ayarlar> Safari’ye gidin ve Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye dokunun .

 6-iOS 12 İndirin

Ios 12 yi indirin

İphone’u Hızlandırmak

İOS 12′yi indirmediyseniz, muhtemelen gerekir. İOS cihazınızı uyumluluk ve güvenlik de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle güncel tutmak önemlidir. Ancak iOS 12’de bazı önemli performans artışları da var.

İOS 12 güncellemesini indirip yükledikten sonra mobil işletim sisteminde snapper davranışı, daha hızlı uygulama yükleme süreleri ve diğer genel hız darbelerini fark edeceksiniz . Bunu bulmak için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin .

7-Erişilebilirlik Ayarları

erişilebilirlik Ayarları

İphone’u Hızlandırmak

Bu, pek çok insan için ideal bir seçenek olmayabilir, çünkü iOS’un pürüzsüz animasyonlarını ve diğer estetiklerini bozar. Ancak, diğer yöntemlerin iPhone’unuzun performansı üzerinde bir etkisi yoksa, bir çekim yapmaya değer.

Sadece Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Hareketi Azalt’a gidin ve seçeneğin etkinleştirildiğinden emin olun. (Bu herhangi bir belleği boşaltmaz, sadece uygulama yükleme hızlandırır.)

Benzer şekilde Erişilebilirliğe geri dönün , Kontrastı Artır’a dokunun ve Saydamlığı Azalt’ı etkinleştirin .

8-Geri Yükleme ve Sıfırlama

Geri Yükleme ve Sıfırlama

İphone’u Hızlandırmak

İPhone’unuz daha önce listelenen adımlardan sonra hala durgunsa, fabrika ayarlarına sıfırlamak isteyebilirsiniz. İçeriğinizin ve verilerinizin çoğu kalacağından, cihazınızdaki çeşitli tercihleri ​​ve ayarları güncellemeniz gerekir. Bunu yapmak için, Ayarlar> Genel> Sıfırla’ya gidin ve Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun .

Bundan sonra denemek için bir sonraki şey, yedeklemeden tam geri yükleme olabilir. Bu iPhone’unuzda her şeyi silecek unutmayın, bu yüzden dikkatli devam edin! Düzenli olarak yedeklerseniz (yapmanız gereken gibi), bu bir problem değildir. Cihazınızı iTunes ile bir Mac veya PC’ye bağlayarak veya Ayarlar> Genel> Sıfırla ve Tüm İçeriği Sil ile Ayarlar’a dokunarak bunu yapabilirsiniz .

9-Yeni Bir Pil Alın

Yeni Bir Pil Alın

İphone’u Hızlandırmak

Her şey başarısız olursa, iPhone’unuzu onarım veya servis için Apple’a götürmenin zamanı gelmiş olabilir. Cihazınızın donanımıyla ilgili bir sorun olsa da, yeni bir bataryaya ihtiyaç duyması da mümkündür.

İOS’un daha yeni sürümlerinde, aslında bu özelliği etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır .Ancak, genel olarak yeni bir batarya almak, cihazınızın performansı üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olacaktır.

CEVAP YOK

tartışmaya katıl