Genel

Yeni 2018 MacBook Air ve Eski MacBook Air Karşılaştırma

Ekim ayında Apple, 2018 MacBook Air ‘in en popüler ve uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar seçeneğinin tamamen yenilenmiş güncellenmiş bir versiyonunun piyasaya sürülmesiyle bize büyük bir sürpriz yaptı .

 Geçtiğimiz hafta 2018 MacBook Air ile birlikte çalışmaya başladık ve bu hafta yeni modeli karşılaştırmak için, eski model bir MacBook Air aldık ve hala eski sürümü satın almaya değip değmeyeceğini sizler için araştırdık.

Bir önceki nesil MacBook Air , 2015’teki bir tasarımdır, ancak 2017’de Apple, daha önce kullanılmış olan 1.6GHz yongalardan hafif bir yükseltme olan 1.8GHz Broadwell nesil yongaları piyasaya sürdü. Başka hiçbir değişiklik yapılmadı, teknik olarak, Apple’ın eski MacBook Air’i birkaç yıla yayıldı. 

Tasarım olarak, 2018 MacBook Air , biraz daha az ağırlığa sahip, daha ince bir gövdeye ve daha ince tasarım ile dikkat çekicidir. 

İnce bir gövde ile birlikte,2018  MacBook Air Üç renk seçeneğiyle geliyor, Space Gray, Gold ve geleneksel Silver. Space Gray ve Gold, MacBook Air serisine yeni gelen renklerdir . 

2018 MacBook Air modelinin en büyük değişimi , şimdi Retina olan ve önceki MacBook Air’deki düşük çözünürlüklü ekran üzerinde büyük bir gelişme olan ekran 

MacBook Air’in yeni ekranının önceki MacBook Air’in ekranına göre önemli bir gelişme sağladığını düşünüyoruz , fakat MacBook Pro’nun ekranı o kadar parlak değil çünkü o kadar parlak değil. Parlaklık, açık havada güneş ışığında bir sorun olabilir, bu yüzden farkında olmak için bir şey. 

Tasarım olarak, MacBook Air’in ön tarafı revize edildi. Bir önceki versiyondaki bu kalın gümüş çerçeveler , çok daha hoş görünen şık, ince MacBook Pro- stil siyah çerçevelerle değiştirildi. 

Birkaç MacBook Pro özelliği yeni MacBook Air’e getirildi ve önceki modele göre yükseltmeler yapıldı. Daha büyük bir Force Touch izleme paneli, üçüncü nesil bir kelebek klavye, daha iyi hoparlörler, kimlik doğrulama amacıyla bir Touch ID düğmesi ve geliştirilmiş güvenlik için bir T2 yongası var. 

Yeni MacBook Air , 7W 8’nci nesil 1.6GHz Intel Core i5 işlemcisini destekliyor ve şaşırtıcı bir şekilde, önceki MacBook Air’de kullanılan üç yıllık işlemcilerden çok daha hızlı . Apple, MacBook Air modellerinde 15W’lık çipleri kullanıyordu , ancak bu yeni, daha düşük güçte 7W’lık çip, hem daha hızlı hem de verimli oluyor ve her zamankinden daha uzun pil ömrü sağlıyor. 

Son süper kayda değer değişiklik, Yeni MacBook Air , iki Thunderbolt 3 bağlantı noktasına ve 3,5 mm kulaklık jakına sahip. Bu modelde Apple, USB-A bağlantı noktalarını ve SD kart yuvasını eski modelden kaldırıyor. Thunderbolt 3’ün eklenmesi MacBook Air’i getiriyor Mac serisinin geri kalanıyla uyumlu ve 4K ve 5K ekranlara, daha hızlı Thunderbolt 3 depolama alanına, eGPU’lara ve daha fazlasına bağlanmasına izin veriyor.

Tüm bu değişiklikler MacBook Air’in taban fiyatını yükseltmiştir . Ekim güncellemesinden önce, MacBook Air 999 dolara satıldı, ancak şimdi taban modeli 1,199 dolar, 200 dolarlık bir prim satıyor. Yenileme kapsamı göz önüne alındığında, 200 $ ‘lık yükseltme ücreti, bir MacBook Air satın almayı düşünen herkes için ödeme yapmaya değer 

Apple hala eski modeli aynı 999 $ fiyat noktasında satıyor, ancak bu noktada bileşenler çok güncel olduğu için satın almaya değmez. 

Apple’ın yeni MacBook Air’i hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yorumlarda bize bildirin.

Şimdi sizleri macrumors sitesinin hazırlamış olduğu karşılaştırma videosu ile baş başa bırakıyoruz.

 

 

tartışmaya katıl