Genel

Yeni İphone ‘lar uçuracak!

Yeni İphone ‘lar uçuracak! Macworld , bu yılın amiral gemisi iPhone modellerinde neler beklediğimize dair ilginç bir yazı paylaştı. Analiz kısmen TSMC’nin A12 yongası için kullanılan 7nm işlemine ilişkin iddialarına dayanıyor .Yeni İphone ‘ların A12 işlemcilerle hızında %20-30 daha hızlı olacağını bildiriyor.

Macworld’daki Jason Cross;

Apple, A12’yi üretmek için TSMC ile çalıştığı için, bu yeni sürecin ne kadar iyi olduğuna dair bir ipucu için TSMC‘nin kendi rehberliğine bakabiliriz.

Şirket çok pembe bir resim çiziyor. A11 Bionic ile yapılan 10nm işlemiyle karşılaştırıldığında, şirket 7nm “1.6X mantık yoğunluğu, ~% 20 hız artışı ve ~% 40 güç azaltma” sunuyor.

Başka bir deyişle, Apple 7nm işlemiyle aynı A11 Bionic çipi üretecek olsaydı , kabaca yüzde 40 daha küçük olabilir ve aynı hızda çalışan yüzde 40 daha az güç kullanabilir veya yüzde 20 daha yüksek saat hızında çalışabileceğini bildiriyor.

A11, çoklu işlmeci  performansın çalışmasında önemli bir mimari değişiklik yaptı. İlk kez iki büyük çekirdeğe ve dört küçük çekirdeğe aynı anda çalışmasına izin veren yeni bir ikinci nesil performans denetleyicisi getirdi. Çok çekirdekli performans üzerinde büyük bir etkisi vardı  . A12’nin daha hızlı çekirdeği olabilir ve hatta hepsini bir kerede kullanmaya yönelik daha verimli olabilir, ancak birden fazla kez aynı anda birden çok kez kullanabilme avantajına sahip olmayacaktır.

Buda çok çekirdekli işlemci performansında yüzde 25 ila 30 iyileşme bekliyoruz.

Yeni İphone

Yeni İphone

 

GPU performans kazanımları daha da yüksek olacaktır % 40 aralığında,ancak bellek bant genişliği, bunun doğrudan oyun performansına dönüştürülmesinin mümkün olmadığı anlamına gelir. Cross, Apple’ın yüksek sayıyı göstereceğini tahmin ederken, gerçek hayattaki performans artışlarının% 15-25 civarında olacağını tahmin ediyor.

Apple oldukça tutarlı pil ömrünü hedeflemiştir, dolayısıyla 7nm işleminden elde edilecek teorik iyileştirmelerin şirketin A12 çipinde yapacakları daha büyük taleplerle dengelenmesi muhtemeldir. 

Yeni iPhone’ların “ekranda kalma süresi” pil ömrü, A12 ile ilgili olacağı için pil kapasitesi, ekran verimliliği daha iyi olacaktır. 

Son olarak bu sene apple firması tek tip işlmeci firması ile çalışacağı için tüm dünyaya aynı standartlarda iphone lar gönderilecek.

CEVAP YOK

tartışmaya katıl